How to calculate price-per-unit
-
I am selling a number of fixed products with no variations.
An example might be a range of different power cables. Each power cable is a separate unit and does not come in a range of lengths. However, this means across the whole range a number of different lengths are available.
Cable A is 2 meters long, cable B is 16 meters long and so on.
As well as the product price I’d like to show the price per unit (in the above example the price per meter of cable).
What is the best way to do this?
Everything I have found so far seems to relate to products that are sold per-unit (in this case allowing customers to buy X meters of cable). However in this case the price & size of each product is fixed; I just want customers to be able to compare the “price per unit” to find the most cost-effective solution for their needs.
I hope this makes sense!
- The topic ‘How to calculate price-per-unit’ is closed to new replies.